Każdy z nas w okresie letnim marzy o wypoczynku, wyjeździe na urlop czy po prostu o leniuchowaniu. Jednak właściciele ogrodów wiedzą, iż jest to czas codziennej i regularnej pracy. Chcąc utrzymać ogród w pięknym stanie przez letnie miesiące należy pamiętać o systematyczności w opiece nad nim. Prace w ogrodzie w okresie od czerwca do września:

 

Trawnik
Chcąc utrzymać piękny, zadbany trawnik w okresie od czerwca do września należy stosować kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą estetycznego wyglądu trawnika jest systematyczność i regularność w opiece nad nim.

W lecie należy przede wszystkim:

  • regularnie kosić trawę, ścinając na wysokość 1-5cm. Podczas upalnej pogody, trawa może zostać dłuższa (zapobiegnie to nadmiernemu przesuszaniu). Korzystając z kosiarki bez kosza, po każdym ścięciu należy wygrabić cały trawnik. Pozostawiając ściętą trawę, doprowadzimy do powstania warstwy filcu i tworzenia kęp w trawniku. Obrzeża oraz miejsca niedostępne dla kosiarki należy przycinać nożycami do trawy;
  • usuwać chwasty ręcznie lub przy pomocy środków chemicznych (do zwalczania chwastów w trawniku), które są ogólnie dostępne;
  • nawozić trawnik, środkami naturalnymi lub chemicznymi (w zależności od wydajności nawozu dwa razy w sezonie lub co 3-4tygodnie);
  • jeśli w trawniku znajdują się rośliny cebulowe, należy je zostawić, aż ich liście uschną;
  • podczas bezdeszczowej pogody należy obficie podlewać trawę aby nie doprowadzić do jej przesuszenia.

 DSC 4569

 

Rabaty kwiatowe
Podstawą pielęgnacji kwiatów i bylin w lecie jest usuwanie z rabat chwastów. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu martwych i zniszczonych pędów z roślin jednorocznych, tak aby zrobić miejsce na nowe kwiaty i liście.

Latem można także zrobić sadzonki z pelargonii oraz podzielić kępy irysów (zaraz po ich przekwitnięciu).

Ponadto, chcąc mieć rabaty kwiatowe w dobrej kondycji przez cały okres letni należy je nawozić (w sklepach dostępne są różne nawozy, odpowiednie do różnych typów roślin). Powinno się także zwrócić uwagę na obecność ślimaków, mszycy lub chorób na roślinach. W razie pojawienia się szkodników lub zauważeniu objawów chorobowych na roślinach (plamy na liściach, łodygach) należy je usunąć stosując odpowiednie środki chemiczne. Mszyce czy ślimaki pozostawione w ogrodzie mogą wyrządzić wiele szkód.

 DSC 4634

 

Drzewa i krzewy
W okresie letnim podstawą pielęgnacji drzew i krzewów jest ich nawożenie (szczególnie młodych okazów). Do tego zabiegu można stosować nawozy naturalne lub sztuczne, należy jednak pamiętać aby dobrać nawóz odpowiednio do wymagań danej rośliny. Oddzielnych nawozów powinniśmy używać na przykład dla rododendronów, azalii, hortensji, borówka amerykańskiej, wrzosów, roślinności iglastej, która wymaga podłoża kwaśnego, innych dla róż czy drzew i krzewów owocowych.

Kolejną ważną sprawą jest usuwanie uschniętych, chorych pędów z drzew i krzewów oraz przycinanie i formowanie roślin.

Pierwszy zabieg możemy wykonywać przez cały sezon. Służy on lepszej kondycji roślin oraz pomaga usunąć ogniska chorobowe na pędach. Jeśli nasze drzewa lub krzewy zaatakuje pasożyt lub choroba po wycięciu gałęzi najlepiej jest je spalić. Zapobiegniemy wtedy rozprzestrzenianiu się choroby lub szkodnika.

Podczas przycinania i formowania roślin należy zwrócić uwagę na porę kwitnienia danego gatunku. Zabiegi formowania roślin najlepiej jest wykonywać po przekwitnieniu danej rośliny (lub wiosną przed wegetacją). Jest jednak grupa roślin, którą można przycinać lub formować w zależności od potrzeby przez cały sezon (najlepiej nie więcej niż cztery razy), np. berberysy, tawuły, drzewka szczepione na pniu, ligustr, śliwa, wierzby.

Niektórym roślinom jak np. tawule japońskiej należy uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany, wtedy zakwitnie ponownie.

Regularne przycinanie drzew i krzewów sprzyja ich gęstnieniu i pięknemu wyglądowi.

 DSC 4572

Mapa

Kontakt

logo ogrody w350px

Telefon: 514 806 404
Email: ogrody@zadbane-ogrody.pl
WWW: www.zadbane-ogrody.pl Facebook: ZadbaneOgrody

Nina i Piotr Cygroń
Kożuchy Wielkie, Giżycko