Projekt jest istotnym elementem podczas zagospodarowywania terenu.

Jeśli chcemy osiągnąć efekt harmonijnego i spójnego ogrodu, odpowiadającego naszym marzeniom i potrzebom warto pomyśleć o wykonaniu planu zagospodarowania. Plan czy projekt powstają na papierze, ale nawet podejmując próbę naszkicowania działki i ogrodu, zaczynamy się zastanawiać jak chcielibyśmy żeby nasz ogród wyglądał, co ma się w nim znajdować, jakie chcemy posadzić rośliny, jakie mamy wyobrażenie ogrodu. Takie przemyślenie zagospodarowania działki jest niezmiernie ważne, pozwala uniknąć wielu błędów i pochopnych decyzji a także daje większe szanse na osiągnięcie wymarzonego celu.

 

ketrzyn

 

Należy mieć świadomość, że sadząc rośliny, budując małą architekturę czy ścieżki w ogrodzie przekształceniu ulega określona przestrzeń. Istotą tego jest, aby wszystkie elementy zawarte w terenie były ze sobą zharmonizowane. Miejsca wypoczynku, zieleń reprezentacyjna, ogrody warzywne czy miejsca rekreacji a także ogólna kolorystyka i użyte materiały powinny być spójne, tworzyć nierozerwalną całość oraz nadawać niepowtarzalnego charakteru naszemu ogrodowi. Składniki te powinny być także dopasowane do stanu istniejącego działki, inaczej bowiem będzie wyglądał projekt działki w lesie, nad jeziorem, w mieście, na wsi, na terenie o zróżnicowanej rzeźbie terenu a inaczej na terenie płaskim.

Projekt służy po to, aby dokładnie zaplanować dany teren. Określić nasze potrzeby, cele, marzenia, funkcje ogrodu a także stopień trudności późniejszej pielęgnacji.

 

ogonki mar

 

Poprawnie opracowany projekt pomaga nam określić poszczególne etapy realizacji ogrodu, co w danym czasie i jak należy zrobić. Ponadto pozwala uniknąć najczęstszego błędu w doborze roślin wynikającego z nieznajomości gatunków i odmian oraz osiąganych przez nich wielkości. W projekcie określona jest docelowa wielkość roślin, ich rozmieszczenie odpowiada rozmiarom roślin dorosłych. Kwestia odpowiedniego doboru gatunków jest jednym z ważniejszych treści projektu.

Starannie zagospodarowany ogród powinien być połączeniem funkcjonalności, efektywności oraz spełnienia marzeń. Powinien być ważny dla osób, które na swojej działce chcą osiągnąć poczucie harmonii, spójności i konsekwencji zarówno ze swoimi marzeniami i potrzebami a także architekturą i otaczających krajobrazem.

 

zyw2ki

Mapa

Kontakt

logo ogrody w350px

Telefon: 514 806 404
Email: ogrody@zadbane-ogrody.pl
WWW: www.zadbane-ogrody.pl Facebook: ZadbaneOgrody

Nina i Piotr Cygroń
Kożuchy Wielkie, Giżycko