Wielu z Was przymierzając się do prac ogrodowych, z pewnością zastanawia się co jest lepsze i co wybrac? Gotowy trawnik z rolki czy tradycyjny trawnik z siewu?

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Pod wieloma względami są też inne.

Główne różnice to:

  • poziom (wysokość) przygotowanego podłoża
  • sposób wykonania
  • czas oczekiwania na efekt
  • pielęgnacja w pierwszych miesiącach
  • cena

Jednak na co byście się nie zdecydowali, pierwszym i najważniejszym krokiem jest zawsze odpowiednie przygotowanie podłoża.

W obu przypadkach należy wykonac szereg zabiegów przygotowujących glebę pod trawnik (te czynności opisywaliśmy we wcześniejszym artykule) i wyznaczyc odpowiedni poziom gruntu.

  • Poziom

Pod trawnik z siewu, z reguły obniżamy docelowy poziom podłoża ok. 3-4cm., tak żeby można było po wysiewie przysypac nasiona oraz żeby trawa, która będzie wypiętrzała się w późniejszych latach nie narastała zbyt mocno na obrzeża czy nawierzchnie.

W przypadku trawnika z rolki pozostawiamy nieco więcej miejsca, gdyż rolka przyjeżdża już z ziemią i ma swoją grubosc.

Kiedy mamy już odpowiednio przygotowane podłoża przystępujemy do siewu lub układania.

  • Sposób wykonania

Siew trawy, choc wydaje się czynnością dosc prostą, potrafi przysporzyć wielu trudności.

Po pierwsze, należy dobrze dobrac mieszankę traw i użyc odpowiedniej jej ilości. Producenci mieszanek podają dokładny skład i gęstość wysiewu, co może nieco ułatwic pracę. Warto jednak wcześniej przemyśleć jaką chcemy mieć murawę i zakupic najlepszą dla nas samych.

Po drugie, jeśli chcemy żeby trawa wzeszła w miarę równo, warto jest użyc profesjonalnego siewnika i dobrze go ustawic, tak żeby nasiona były wysiane równomiernie i w prawidłowej ilości. Po wysiewie nie powinniśmy zapominac o przysypaniu nasion cienką warstwą lekkiej gleby. Zmiejszymy w ten sposób ryzyko przesuszenia i zjedzenia nasion przez ptactwo. Dzięki czemu szybciej wzejdą.

Przy trawie z rolki podstawową zasadą jest szybkość jej ułożenia. Najlepiej jest rozłożyć ją w ciągu 24h od zrolowania. W zależności skąd i ile czasu trawa do nas jedzie, tyle czasu pozostaje na ułożenie. W sytuacji kiedy powierzchnia jest mała, nie stanowi to wielkiego problemu. Natomiast przy dużych trawnikach wymaga to odpowiedniej organizacji  i wielu rąk do pracyJ  

Należy również pamiętac, że rolki z trawą są dosc ciężkie, szczególnie gdy są mokre, więc praca przy samym rozkładaniu także jest ciężka.

  • Czas oczekiwania

Wizualny efekt trawnika w przypadku trawy rolowanej osiągamy właściwie od razu. Na trawnik z siewu musimy cierpliwie czekac. 

Mimo, że rolka od razu wydaje się trawnikiem przez pierwsze dni a czasami nawet dłużej nie powinniśmy po niej chodzic, ewentualnie delikatnie. W przeciwnym razie możemy zakłócic proces ukorzeniania i narobic w trawniku dziur.

Untitled 1

  • Pielęgancja

W obu przypadkach podstawą do osiągnięcia zamierzonego efektu pięknej darni jest pielęgnacja.

Świeżo wysianą trawę należy regularnie podlewac. Przy dobrej pogodzie, po kilku dniach pojawiają się pierwsze kiełki traw. Ale dopiero po kilku koszeniach, nawożeniach i podlewaniu oraz usuwaniu chwastów możemy cieszyc się prawdziwym trawnikiem.

Rolkę bezpośrednio po ułożeniu musimy zwałowac, tak żeby docisnąc ją do podłoża oraz  bardzo obficie podlac. Stan mokrej trawy należy utrzymywac przez pierwszych kilka dni. Producenci, z reguły pozostawiają instrukcję pielęgnacji danej trawy, co bardzo ułatwia należytą opiekę.

Przy rolce, początkowych zabiegów jest z pewnością mniej i nie przysparzają tyle pracy co mieszanka wysiana. Watro jednak dodac, że nawet najładniejsza trawa z rolki bez rzetelnej pielęgnacji w bardzo krótkim czasie może stac się zwyczajnie brzydka.

  • Cena

Koszty założenia trawników różnią się znacznie.

Trawnik z siewu jest z reguły dwukrotnie niższy niż ten z rolki. Wszystko jednak zależy od ilości m2, istniejącego podłoża i dostępności trawy rolowanej.

Więc:  Jeśli chcecie mieć  naprawdę duży trawnik w mniejszym budżecie lub lubicie prace ogrodowe i spełniacie się w tym rozważcie założenie trawnika z siewu, który  po pewnym czasie i odpowiednich zabiegach stanie się trawnikiem jak z rolki.

Natomiast kiedy macie mniejszą przestrzeń na zielony dywan i do tego odpowiedni budżet warto pomyślec nad rolką i szybciej cieszyc się efektem wymarzonej darni.

20200520 172225

W obu przypadkach warto również skorzystac z usług profesjonalnej firmy, która doradzi indywidualnie najlepsze rozwiązanie.

Każdy trawnik może być piękny lub nie. Wszystko zależy od naszego zaangażowania w jego utrzymanie:) 

Mapa

Kontakt

logo ogrody w350px

Telefon: 514 806 404
Email: ogrody@zadbane-ogrody.pl
WWW: www.zadbane-ogrody.pl Facebook: ZadbaneOgrody

Nina i Piotr Cygroń
Kożuchy Wielkie, Giżycko