Wiele roślin występujących w naszych ogrodach pochodzi z klimatu cieplejszego. Są delikatne i narażone na przemarznięcie w okresie ostrych polskich zim. Żeby zapobiec wyginięciu lub częściowemu przemarznięciu naszych drzew, krzewów i bylin należy je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem mrozu.

Do roślin szczególnie podatnych na przemarzanie są, m.in.: różaneczniki, róże, wrzosy, magnolie, hortensje, niektóre iglaki i trawy ozdobne, itd.

Zabezpieczenia wymagają także rośliny ozdobne świeżo posadzone oraz drzewa i krzewy szczepione. Ponadto rośliny, które ze względu na ukształtowanie terenu i krajobraz, w którym rosną narażone są na działanie silnych wiatrów, co potęguje działanie mrozu.

 

100 6509

 

Rośliny powinno się zabezpieczać, już po pierwszych przymrozkach lecz przed nastaniem mrozów (z reguły jest to listopad). Zbyt wczesne zabezpieczenie może powodować gnicie roślin a zbyt późne ich zmarznięcie. Należy również pamiętać żeby nie okryć roślin zbyt grubą warstwą oraz aby przed przystąpieniem do zabezpieczania obficie je podlać, głównie iglaki, rododendrony oraz wrzosy.

Zabezpieczanie drzew, krzewów oraz bylin polega w zależności od gatunku rośliny na okorowaniu, kopczykowaniu, owinięciu lub okryciu.

Korowanie i kopczykowanie polega na zabezpieczeniu korzeni roślin.

  • Korowanie to wysypanie/ułożenie pewnego materiału na podłoże wokół rośliny. Do tego zabiegu możemy użyć kory sosnowej, gałęzi świerku a nawet zgrabionych liści (jeśli nie ma na nich śladów chórowi szkodników), kompostem lub mulczem. Zgromadzony materiał wysypujemy wokół rośliny na wysokość ok. 5-10cm.
  • Zabieg ten można stosować do większości roślin w ogrodzie, pamiętając o dopasowaniu odczynu materiału do potrzeb konkretnej rośliny.
  • Kopczykowanie natomiast polega na usypaniu kopca z ziemi (np. torfu). Kopczykuje się głównie róże.

 

100 6510

 

Owijanie i okrywanie dotyczy głównie większych krzewów, drzew, traw ozdobnych oraz roślin o delikatnych pączkach. Poprzez ten zabieg zabezpieczamy pień, pędy, pączki oraz miejsce szczepienia roślin.

  • Do owijania stosuje się głównie materiały płócienne, bawełniane, białe, które umożliwiają przepływ powietrza i nie nagrzewają się od słońca. Dobrym materiałem jest np. biała agrowłóknina. Sprawdza się ona w zabezpieczaniu iglaków, krzewów liściastych, roślin szczepionych a nawet różaneczników czy juk (ze względu na swoją elastyczność).
  • Dobrym zabezpieczeniem jest także okrywanie roślin matą trzcinową, bambusową, gałęziami iglaków czy też słomą. Materiały te chronią rośliny w podobny sposób co bawełna czy agrowłóknina.

Oprócz ochry roślin przed mrozem, niektóre z nich należy zabezpieczyć także przed śniegiem. Polega to na związywaniu roślin sznurem tak aby zalegający na roślinach śnieg ich nie uszkodził.

Związuje się głównie rozłożyste iglaki, duże trawy ozdobne (np. miskanty, turzyce) oraz juki. Zabieg ten pozwoli nam uchronić rośliny przed szkodliwym działaniem śniegu.

 100 6506

Mapa

Kontakt

logo ogrody w350px

Telefon: 514 806 404
Email: ogrody@zadbane-ogrody.pl
WWW: www.zadbane-ogrody.pl Facebook: ZadbaneOgrody

Nina i Piotr Cygroń
Kożuchy Wielkie, Giżycko